معرفی رشته

مهندسی شیمی

معرفی:

مهندسی شیمی از رشته های مادر در گروه فنی_مهندسی بشمار میرود .
بدلیل اینکه تمرکز این رشته روی صنایع فرآیندی است و همچنین صنعت نفت،گازو پتروشیمی که کشور ما از معدود کشورهای غنی از این منابع باارزش است، جایگاه خوبی در میان رشته های مهندسی یافته است.
مهندسی شیمی در زیرگروه دوم رشته های گروه ریاضی قرار دارد و علی رغم تصور برخی ،تفاوتهای بسیاری با رشته ی شیمی دارد ،دیدگاه صنعتی و دروس مهندسی و محاسبات فنی پیچیده در مهندسی شیمی علت اصلی این تفاوت هاست …به بیانی ساده تر مهندسان شیمی را میتوان مهندس مکانیکی با تسلط بر علم شیمی دانست.

توانمندی ها و مهارتهای لازم:

ریاضیات و فیزیک پایه ی اصلی دروس تخصصی این رشته می باشند .
توانایی حل مسائل فنی_مهندسی
توانایی و تسلط بر دنیای تکنولوژی و نرم افزارهای مرتبط
تسلط به زبان انگلیسی جهت مطالعه منابع و ارتباط با کشورهای پیشرفته و علم روز دنیا از ضروریات مورد نیاز هر مهندس شیمی است.

ادامه تحصیل :

تنوع دروس کارشناسی باعث شده که یک مهندس شیمی در عرصه های مختلف صنعتی قدم بگذارد و خوشبختانه برخلاف جامعه ی غیر متخصص ، صنعت به خوبی از توانمندی های فارغ التحصیلان این رشته آگاه است .
یک مهندس شیمی میتواند وارد حوزه های مختلف صنعتی از جمله؛ صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی ، صنایع سلولزی مثل چوب و کاغذ سازی، صنایع معدنی و شیمیایی مثل سیمان ، گچ و… ،صنایع پلیمری و رنگ ، صنایع داروسازی ، صنایع غذایی و… شود.
فارغ التحصیلان این رشته با توجه به علاقه و استعداد خود میتوانند در صنایع مذکور مشغول به کار شوند.
به میزانی که گستره ی وسیعی از صنایع را در برمیگیرد به همان اندازه نیز گرایش های متنوعی در دوره ی کارشناسی ارشد دارد ، که عبارتند از؛ طراحی فرآیند ،جداسازی فرآیند ، مدلسازی ،شبیه سازی و کنترل فرآیند ،مهندسی شیمی پیشرفته، ترموسینتیک و کاتالیست ، مهندسی هسته ای ،پلیمر ، نانوتکنولوژی ، زیست پزشکی ، صنایع غذایی، پدیده های انتقال و…

بیوتکنولوژی و مهندسی داروسازی هم انتخاب بسیاری از داوطلبان ارشد این رشته است.
در صورتیکه هدف اپلای و مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر باشد ،این رشته از گزینه های فوق العاده محسوب می شود چراکه اساتید شناخته شده و مطرح در دنیا درحال تدریس در دانشگاههای کشور می باشند و همچنین مهندسی شیمی جایگاه ویژه ای در کشور های پیشرفته صنعتی دارد .
کشور هایی چون هلند ، آلمان ، کانادا و امریکا و سنگاپور و ایتالیا هر ساله پذیرای دانشجویان و فارغ التحصیلان مهندسی شیمی از سراسر دنیا هستند…

بازار کار:

حقوق مهندسان شیمی بسته به سمت سازمانی (مدیر فنی ،مهندس شیفت ،کارشناس کنترل کیفیت و…) و صنعتی که مهندس در آن فعالیت میکند ،متفاوت است اما بطور کلی حقوق بالایی در مقایسه با سایر متخصصین دارند .
به دلیل اهمیت و حساسیت وظایف یک مهندس شیمی اغلب استخدام مهندسان شیمی با سختگیری هایی به جا و لازم همراه است که موجب غربالگری یک مهندس توانمند از مهندسانی ناتوان است.

نویسنده

خانم کلیچ

خانم مهندس زهرا کلیچ

مهندس زهرا کلیچ_فارغ التحصیل مهندسی شیمی_مدیرگروه ریاضی گروه آموزشی دکتر ذاکر

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تماس ۰۹۱۰۱۵۰۱۵۴۰ (کلیچ)تماس بگیرید.

دیدگاه ها در: “مهندسی شیمی

  1. مرجان میرمعصومی گفت:

    مهندس بنظرم توضیحاتت عالی بود و خیلی خوب رشتمون رو توضیح دادی👌🏻

  2. Fateme گفت:

    با سلام
    یک دیدگاه کلی و قابل فهم از رشته مهندسی شیمی بود .من به عنوان کسی که این رشته رو خونده میگم این رشته خیلی جذابه 😍
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *